Prawo autorskie w Internecie

Przestrzeganie i stosowanie prawa autorskiego jest trudne zwłaszcza w Internecie. Wynika to z faktu, że polskie prawodawstwo chroniące autorów pozostawia wiele do życzenia oraz z trudności kontrolowania globalnej sieci komunikacji jaką jest Internet. To tu najwięcej i najłatwiej możemy zdobyć materiały na interesujący nas temat. Możliwość uzyskiwania za pośrednictwem Internetu dostępu do szeregu różnych dokumentów, artykułów i publikacji, ułatwia zaistnienie plagiatu. Wykrycie takiego rodzaju przestępstwa jest niezwykle trudne.

Do najczęściej spotykanych błędów, które popełniają użytkownicy i autorzy Internetu można zaliczyć min: umieszczanie na własnej stronie cudzego tekstu z własnym nazwiskiem, uzupełnianie własnego tekstu, innym tekstem, bez brania go w cudzysłów czy adnotacji przypisem, zamieszczanie cudzego tekstu bez zgody autora i bez linka źródłowego.

Ochronie prawem autorskim podlegają również e-maile, które zarówno wysyłamy jak i otrzymujemy. To, co zamieszczamy na forach internetowych objęte podobnie jest ochroną, lecz przestrzegania prawa w takim miejscu jest właściwie niemożliwe do egzekwowania. Jedynie administrator takiej strony może wprowadzić regulamin określający zasady udziału na forum.

Z chwilą stworzenia czy opublikowania naszej pracy na łamach stron www, musimy się liczyć z powszechnym do niej dostępem. Nie ma żadnej fizycznej możliwości obronienia się przed skopiowaniem tego, co umieścimy na internetowej stronie. Niektóry firmy oferują możliwość umieszczenia odpowiednich znaków wodnych w obrazkach przez nas udostępnianych, które ułatwiają ich weryfikacje.

Przestrzegania prawa autorskiego w Internecie wymaga nie tylko działań samych użytkowników sieci i odpowiednich organów państwowych powołanych do egzekwowania prawa, ale i wspólnego połączenia sił międzynarodowych. Jest to konieczne, ze względu, na globalny zasięg jakim dysponuje Internet.

© 2023: Prawo autorskie w internecie | Easy Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress